• Lekcja w Muzeum Kresów

• Muzea są miejscem, w którym dzieci mogą zdobyć szacunek do różnorodnych kultur, historii i sztuki, zobaczyć bogatość świata.

15 maja 2024 r. uczniowie z klasy I, II i III pod opieką p. E.Dubanik i E. Matyaszek,  wybrali się na wycieczkę do Muzeum  do Lubaczowa. Obiekt mieści się w zabytkowym spichlerzu z początku XIX w. Przewodnik odkrył  przed nami  historię miasta i regionu . Razem wyruszyliśmy  w podróż za dzisiejszą wschodnią granicę Polski, na dawne Kresy Rzeczypospolitej. Niesamowite wrażenia wywarły na najmłodszych eksponaty archeologiczne, etnograficzne, artystyczne,  budownictwa drewnianego oraz  historyczne. Była to bardzo wartościowa lekcja.

Muzea są ważne dla zachowania pamięci o przeszłości i przekazywania jej kolejnym pokoleniom.

• Wycieczka do Straży Pożarnej

• 15 maja 2024 r. klasa I-III odwiedziła Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie.  Przywitał nas dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej kpt. mgr inż. Marek Chomyszyn. Oprowadził uczniów po komendzie, zapoznał z urządzeniami informacyjnymi. Przeprowadził zajęcia z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom, przypomniał zasady właściwego zgłaszania i zachowania  w obliczu wystąpienia niebezpieczeństwa, bezpiecznej ewakuacji i podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Na koniec wszyscy na 6 zdali test- chórem wyrecytowali wszystkie numery  alarmowe.

Dużo radości przyniosły dzieciom pokazy sprzętu strażackiego, możliwość założenia hełmu, wcale nie lekkiego – umundurowania. Wszyscy  mogli zasiąść za kierownicą samochodu, usłyszeć dźwięk syren, przymierzyć maskę używaną przez strażaków. Po takich ciekawych zajęciach,  wszyscy będą pamiętali o bezpieczeństwie podczas codziennej ezystencji, a  wielu naszych uczniów pragnie w przyszłosci zasilić szeregi strażaków.

Dziękujemy wszystkim Strażakom za ich trudną i często niebezpieczną służbę.

• Mistrzostwa Szkół Podstawowych w warcabach 100-polowych

• W czwartek 09.05. 2024 r. reprezentacja naszych uczniów w składzie:

• Mariola Władyka i Leo Gancarz- Oddział Przedszkolny
            • Maja Solarczyk i Maja Gutkowska- kl. I
            • Malwina Władyka – kl. III

wzięła udział  w  II edycji Mistrzostw Województwa Podkarpackiego Szkół Podstawowych w warcabach 100-polowych, w Horyńcu Zdroju.  W turnieju  rywalizowali zawodnicy ze  szkoły z Baszni Dolnej, Horyńca-Zdroju, Zalesia, Starych Oleszyc, Oleszyc oraz Futor.

Nasi Warcabiści spisali się na medal. Bardzo, ale to bardzo im gratulujemy i dziękujemy. Jesteśmy dumni, że taka mała Szkoła w Futorach uzyskała tak wysokie wyniki.

I miejsce -Malwinka Władyka  w kategorii do kl. III dziewcząt

II miejsce- najmłodszy uczestnik Leo Gancarz w kategorii do klasy III chłopców.

Poczatkującym warcabistom także gratulujemy  wspinania się coraz wyżej  po drabinie sukcesów:

IX miejsce- Maja Gutkowska

XI miejsce Maja Solarczyk

XII Mariola Władyka

Wszystkim uczestnikom   życzymy  sukcesów w nowych wyzwaniach.

• Koncert w Szkole Muzycznej I stopnia im. K. Komedy w Lubaczowie

•                            „Muzyka to dusza wszechświata,

skrzydła umysłu, lot wyobraźni i całe życie”.

Platon,

Dźwięki docierające ze środowiska do człowieka w każdym wieku mają wpływ na jego psychikę i prowokują powstawanie stanów emocjonalno – poznawczych.

W czwartek  9.05.2024 r. odwiedziliśmy Państwowa Szkołę Muzyczną I stopnia im. K. Komedy. W tym dniu odbył się  koncert w wykonaniu uczniów. W skupieniu słuchaliśmy i podziwialiśmy muzyczne popisy młodych muzyków. Repertuar zawierał utwory klasyczne, współczesne, ludowe i rozrywkowe. Publiczność gromkimi brawami dziękowała każdemu artyście. W takim dniu pełnym artystycznych wrażeń,  był czas na smaczne lody i zwiedzanie  rynku.

Umuzykalnianie dziecka wpływa  pozytywnie nie tylko na jego zdolności muzyczne – przede wszystkim wspomaga wszechstronny, emocjonalny, fizyczny i intelektualny rozwój.

Szkoła muzyczna ogłasza zapisy, zaprasza także naszych uczniów. Szczegółowe informacje zawiera poniższy link:

• Majowe święta

•                                                           „Witaj majowa jutrzenko…”

Maj jest miesiącem szczególnym dla naszej Ojczyzny. W pierwszych dniach obchodzone są święta upamiętniające najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii.

30 kwietnia p. Edyta Matyaszek wraz z uczniami klas II i III przygotowała   montaż słowno-muzyczny. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, w pięknej scenerii nasi artyści zaprezentowali  istotę dat : 1 Maja- Święto Pracy, 2 Maja – Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 3 Maja – Uchwalenie Konstytucji. Te zdarzenia uczcili również poezją patriotyczną, Pierwszaki.

Z bogatym bagażem informacji,  nasi uczniowie bardziej świadomie będą przeżywali i obchodzili  te nadchodzące święta.

Pamiętajmy, że naród, który zapomina o historii własnej Ojczyzny, traci swoją tożsamość.  Bądźmy dumni z naszych symboli narodowych i bycia Polką i Polakiem.