• Andrzejki- czas magii.

•                                                                    „Hokus- pokus, czary -mary,

Niech się spełnią andrzejkowe czary”

Koniec listopada to czas tradycyjnych zabaw i wróżb andrzejkowych. Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj to przede wszystkim zabawa.

Kultywując tę tradycję, 29  listopada 2023 r. nasza szkoła zamieniała się w miejsce czarów i magii. Wróżki z III klasy: Maja, Malwinka i Lenka, odkrywały tajemnicę przyszłości swoim rówieśnikom  oraz przedszkolakom. Każdy uczestnik  przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii; losował magiczne bileciki z nazwami owoców, odkrywając ich znaczenie;  wybierając różne akcesoria , poznał zawód w przyszłości; dowiedział się co oznacza wybrany owoc. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął przepowiedzieć sobie coś wyjątkowego. Całe to wydarzenie przeplatała wesoła muzyka z tańcami oraz pysznościami  kulinarnymi,  przygotowanymi przez rodziców.

Tegoroczne Andrzejki można uznać za udane. Miłą pamiątką będą fotografie wykonane  podczas tego wydarzenia.

Bardzo dziękujemy Rodzicom za słodkie  przyjęcie.

27 listopada klasa I dołączyła się do  obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Historia tego wydarzenia sięga do 1902 r., w którym to Prezydent Stanów Zjednoczonych – Teodor Roosvelt uratował postrzelonego małego niedźwiadka. Wydarzenie to zostało zilustrowane w waszyngtońskiej prasie, a jego bohater stał się inspiracją do stworzenia nowej zabawki dla dzieci w formie pluszowego misia.

W ramach obchodów tego miłego święta, pierwszaki przyniosły do szkoły swoje maskotki. Towarzyszyły im we wszystkich zajęciach. Były tematem opowiadań,  pomagały w działaniach matematycznych, nawet ćwiczyły na wf-ie. Był to szczególny, pełen radości dzień.

Miękki, puchaty honorowy gość to  najlepszy przyjaciel, niezastąpiona przytulanka dziecka.

Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija.

• Pokaz historyczny- Powstanie Styczniowe.

• 15 listopada 2023 r.  grupa  „Rekonstrukto” - przedstawiła w naszej szkole bardzo ciekawy, historyczny pokaz- ”Powstanie Styczniowe”. Prelekcja dotyczyła dramatycznych wydarzeń ,  związanych z utratą przez Polskę niepodległości.

Szczególne miejsce w tej prezentacji zajęło  Powstanie Styczniowe, trwające w latach 1863 – 64,  będące najdłuższym polskim zrywem zbrojnym. Pomimo tych trudnych treści, nasi uczniowie zapamiętali, że pomimo niepowodzeń w walkach, represjach  ze strony zaborców - naród polski i jego kultura przetrwały ostatecznie  123 lata. Dzięki temu możemy się dzisiaj cieszyć naszą niepodległą Ojczyzną.

Największym zainteresowaniem wśród najmłodszych odbiorców cieszyło się umundurowanie oraz sprzęt bojowy. Dzieci miały okazję  przymierzyć stroje i rekwizyty, dotknąć replik broni, uczestniczyć w "mini rekonstrukcji".
             Była to na pewno interesująca lekcja, dostosowana do możliwości naszej uczniowskiej społeczności.

Członkom grupy rekonstrukcyjnej dziękujemy za ciekawą poglądową lekcję historii.

• 11 listopada-Narodowe Święto Nniepodległości

• 10 listopada 2023 roku, obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Pamiętamy, że po 123 latach niewoli Rzeczpospolita wróciła na mapę świata.

Aby uczcić to bardzo ważne święto, pani Edyta Matyaszek wykonała piękną scenografię, oddającą charakter dawnych wydarzeń. Uczniowie klasy I wzorowo wyrecytowali i wyśpiewali poznane, najważniejsze i najpiękniejsze  słowa: Niepodległość znaczy wolność .

Artyści z klasy II i III przedstawili  najmłodszym odbiorcom  utwory patriotyczne przeplatane recytacją wierszy związanych z umiłowaniem Ojczyzny, zagrzewające do walki, wspierające na duchu. Zaprezentowali podniosły taniec z flagami i z Białym Orłem, na przepięknym podkładzie muzycznym, który symbolizował odzyskanie Niepodległości.

Na koniec tej podniosłej uroczystości, o godzinie 11.11. cała społeczność szkolna po raz kolejny wzięła udział w akcji ,,Szkoła do hymnu". Wszyscy uczniowie, wraz z nauczycielami, odśpiewali wspólnie cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".

W ten sposób, staraliśmy się przekazać naszą wdzięczność za to, że żyjemy i mieszkamy w wolnym kraju oraz zapewnić o naszej pamięci o tych, którzy o tą wolność walczyli.