W związku z trudnościami objektywnymi, nowy termin konkursu został ustalony na piątek 28 stycznia 2022 r.
W związku z trudnościami objektywnymi, nowy termin konkursu został ustalony na piątek 28 stycznia 2022 r.
12 stycznia Przedszkolaki pod kierunkiem pani Edyty Wit-Matyaszek , przeprowadziły lekcję przyrody. Bardzo solidnie się do tego występu przygotowały. Każda prezentacja wzbogacona była zdjęciami, ilustracjami oraz opisem wybranego zwierzęcia. Uczniowie klas I-III z zainteresowaniem wysłuchali ciekawostek , poszerzyli swoją wiedzę.
Bardzo się cieszymy tak aktywną postawą w zdobywaniu wiedzy przez naszych Przedszkolaków. Okazały się wspaniałymi obserwatorami przyrody.
red. E. Dubanik
Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.
Ks. Jan Twardowski
Boże Narodzenie to święta wyjątkowe i ważne. Wigilijna noc ,dzielenie się opłatkiem, roziskrzona choinka, pod nią prezenty, kolędy- przenoszące dorosłych w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacające w przeżycia, do których zawsze będą wracały we wspomnieniach.
W atmosferę tych magicznych świąt przeniosła nas pani Joanna Posobkiewicz wraz z uczniami klas I-III. Wiersze, kolędy przy choince, oraz przy reżimie sanitarnym dla każdego dziecka opłatek i szczere życzenia płynące z ich ust.
Pani Dyrektor podziękowała uczniom i organizatorce za program artystyczny oraz skierowała świąteczne i noworoczne życzenia do kadry pedagogicznej, społeczności uczniowskiej oraz pracowników obsługi. Na koniec przy dźwiękach kolęd kontynuowaliśmy ten ostatni przedświąteczny dzień w szkole.
red. E. Dubanik
17 grudnia pani leśnik Nina Hamułka odwiedziła nasza szkołę. Uczniowie bardzo lubią warsztaty z naszym gościem. Dowiedzieli się o życiu paków podczas zimy, trudnościami w zdobywaniu pożywienia. Mroźna i śnieżna aura za oknem zachęciła naszych najmłodszych do pomocy tym małym skrzydlatym przyjaciołom. Otrzymawszy wszystkie potrzebne materiały: rolki tekturowe, taśmy samoprzylepne, naturalny sznurek oraz smalec i słonecznik, pod okiem pani Niny, dzieci własnoręcznie wykonały tuby tłuszczowe . Takimi smakołykami na pewno nie pogardzą godne i zmarznięte ptaki.
Dziękujemy bardzo pani Ninie za zaangażowanie i uatrakcyjnienie edukacji przyrodniczej naszym uczniom.
red. Ewa Dubanik
W załączniku przekazuję wspólny list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczący szczepień dzieci w wieku 5 -11 lat przeciw COVID - 19. W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej.
Informacje zawarte w liście mają pomóc rodzicom i opiekunom w podjęciu świadomej i odpowiedzialnej decyzji dotyczącej szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.
Edyta Gancarz dyrektor Szkoły Podstawowej w Futorach.
red. Ewa Dubanik
„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty.”
Dzisiaj, 6 grudnia, odwiedził naszą szkołę Święty Mikołaj. Ponieważ nie było śniegu, przyjechał do nas bryczką zapełnioną po brzegi prezentami. Każde nasze dziecko jest wyjątkowe, dlatego wszyscy zostali obdarowani. Nasz Gość zmęczył się nieco, ale nie zapomniał o pracownikach naszej szkoły. Ponoć oni także zasłużyli na niespodziankę. Zarówno nasi uczniowie jak nauczyciele podziękowali Świętemu Mikołajowi i życzyli mu dużo zdrowia, by mógł jak najdłużej wszystkim sprawiać radość.
Serdecznie dziękujemy Przewodniczącej Rady Rodziców za zorganizowanie pobytu Świętego Mikołaja, który mimo braku śniegu przyjechał z dalekiej Laponii.
red. Ewa Dubanik
REGULAMIN
Szkolnego Konkursu KOLĘD I PASTORAŁEK
dla kl. I-III i oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Futorach
w roku szkolnym 2021/2022
Cele:
Uczestnicy:
Termin i miejsce konkursu:
Warunki uczestnictwa:
Historia andrzejek sięga starożytności. W Polsce pojawiły się w XVI wieku.
Znane jako Jędrzejki lub Jędrzejówki odprawiano w przeddzień św. Andrzeja, w nocy z 29 na 30 listopada.
Dlaczego akurat wtedy? Przypuszcza się, że wg wierzeń pogańskich to właśnie w okresie przedadwentowym na ziemi miały pojawiać się pozaziemskie istoty, zjawy, dusze zmarłych. Ich obecność miała wzmacniać siłę wróżb, które traktowano wtedy bardzo poważnie. My z przymrużeniem oka odnieśliśmy się do naszych wróżb. Dziewczynki odkryły imiona swoich chłopaków-kolegów, a chłopcy poznali imiona swoich dziewczyn. Milenki K. i Igora buty przekroczyły próg, a co to oznacza…….? . Każdy uczestnik tego radosnego i tajemniczego dnia odkrył tajemnicę swojej przyszłości. Słodki poczęstunek i zabawa przy muzyce uświetniły te tajemnicze chwile.
red. E. Dubanik
Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.
10 listopada 2021 roku , o godzinie 11.11 uczniowie z klas I-III, przedszkolaki oraz nauczyciele wspólnie zaśpiewali cztery zwrotki hymnu. „Mazurek Dąbrowskiego” . Od 26 lutego 1927 roku jest hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.
Red. E. Dubanik
11 listopada to Święto, które łączy w sobie przeszłość – pamięć o tych, którzy przywrócili Polsce wolność – i teraźniejszość – radość, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszej szkole odbyły się 10 listopada.
Podczas uroczystej akademii uczniowie klas II- III zaprezentowali montaż słowno – muzyczny. Recytatorzy przypomnieli trudną drogę do wolności: rozbiory, walki Polaków oraz ich bohaterstwo. Podkreślano wielkie zasługi przywódcy – Józefa Piłsudskiego. Oddziały przedszkolne także aktywnie włączyły się w uczczenie tego święta, piosenkami o ojczyźnie. Na koniec uroczystości uczestnicy konkursu recytatorskiego zaprezentowali swoje wiersze.
Żyjemy we własnym, wolnym kraju. Możemy spokojnie się uczyć, pracować, mówić i pisać po polsku. Musimy szanować historię i tradycję oraz przekazywać to następnym pokoleniom. W naszej szkole lekcja historii o przeszłości naszego narodu została uszanowana i utrwalona.
Red. E. Dubanik
8 listopada 2021 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach odbył się III Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej dla Szkół Podstawowych.
Nasza szkołę reprezentowali uczniowie:
z klasy I : Malwina Władyka i Hubert Matyaszek
z klasy II : Kinga Lorenc, Milena Matyaszek, Milena Kuszaj, Marika Gancarz
z klasy III- Oliwia Gancarz
Najmłodsi recytatorzy przygotowani przez p. J. Posobkiewicz i E. Dubanik zaprezentowali swój kunszt recytatorski. W kategorii: klasy I-III nagrodzeni zostali:
Oliwia Gancarz - za zajecie II miejsca
Milena Kuszaj – za zdobycie III miejsca
Pozostali nasi artyści otrzymali dyplomy oraz upominki za uczestnictwo.
Jesteśmy bardzo dumni z umiejętności naszych uczniów. Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłych zmaganiach.
Red. E. Dubanik
W SP w Futorach od 1 września 2021 działa 16 Gromada Zuchowa ,, Leśne skrzaty" pod patronatem Nadleśnictwa Oleszyce, którą prowadzi Druhna Drużynowa Edyta Matyaszek. Składa się ona z 17 zuchów. Za nami pierwsze zbiórki i Hufcowy Harcerski Start, który odbył się w Szczutkowie. Zuchy poznały już elementy metodyki zuchowej oraz Prawa Zucha.
red. Edyta Matyaszek
13 października rozstrzygnięty został wewnątrzszkolny konkurs „Zaczarowana dynia” zorganizowany przez p. Edytę Matyaszek. Od 12 .09. do 30,09. 2021. przedszkolaki z naszej szkoły oraz uczniowie z klas I-III dali upust swojej wyobraźni i kreatywności , w tworzeniu przepięknych prac z dyni. Najmłodsi wspierani byli przez rodziców. Wszystkie dostarczone wytwory ujmowały starannością, zaangażowaniem, a także oryginalnością pomysłu.
Każdy mógł podziwiać wystawę wspaniałych dzieł , które wyeksponowane były w holu szkoły.
13 .10. 2021 r. jury w składzie: p. E. Matyaszek- przewodnicząca
Członkowie: p. E. Dubanik, p. J. Posobkiewicz
Samorząd Uczniowski: Milena Jaremko kl. III, Nikola Szybiak kl .II, Malwina Władyka kl. I
Ocenili prace w dwóch kategoriach:
I miejsce- Oliwia Gancarz kl. III, Filip Jabłoński kl. III, Marika Gancarz kl. II
II miejsce- Milena Jaremko kl. III, Maja Żrałka, Malwina Władyka kl. I
III miejsce- Kinga Lorenc , Milena Matyaszek kl.II, Igor Matyaszek kl. I
Wyróżnienie- Lena Gacek, Hubert Matyaszek, Szymon Majdan-kl. I, Nikola Szybiak kl. II, Antoni Majdan, Zuzanna Kornaga kl. III
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i zachęcamy do rozwijania swoich umiejętności plastycznych.
Red. E. Dubanik
Wierni tradycji - 15 października - obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji Dyrektor szkoły p. Edyta Gancarz wręczyła nagrody nauczycielom, którzy wyróżnili się w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Nagrody otrzymali: p. Magdalena Lachowska i p. Edyta Matyaszek. Za sumienne wypełnianie swoich obowiązków doceniona została p. Anna Matyaszek.
W dalszej części uroczystości zebrani obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez wychowawców oddziałów przedszkolnych p. E. Matyaszek , p. M. Kowal, p. Dianę Demską. Dzieci wierszykami, piosenkami i tańcem wyrazili wdzięczność nauczycielom.
W tym dniu odbyło się również pasowanie uczniów klasy pierwszej. Wzorowo przygotowani przez wychowawcę p. Joannę Posobkiewicz, śpiewająco zaprezentowali swoje umiejętności i wiadomości. Pani Dyrektor pasowała nowo przyjętych ochotników w poczet uczniów naszej szkoły. Na pamiątkę otrzymali dyplomy, upominki oraz prezenty od rodziców.
Swoją wdzięczność za trudną i owocną pracę pedagogom, wyrazili mali artyści klasy II i III, pod opieką p. E, Dubanik.
Na zakończenie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce p. Andrzej Gryniewicz. Podkreślił ważną rolę edukacji w życiu każdego człowieka. Wszystkim nauczycielom złożył serdeczne życzenia oraz wyrazy uznania za pracę na rzecz kształcenia i wychowania uczniów.
Do życzeń dołączył się również p. Ireneusz Majdan, Radny Miasta i Gminy Oleszyce.
Gościom i rodzicom dziękujemy za uświetnienie swoją obecnością, naszej uroczystości.
red. E. Dubanik
1 października cała społeczność szkolna czynnie uczestniczyła w sadzeniu drzewek. Nie obyło się bez lekcji przyrody. Pani Dyrektor pokazała uczniom jak wygląda system korzeniowy drzewa oraz krótko omówiła w jaki sposób uczniowie mogą pielęgnować takie małe drzewo.
red. J. Posobkiewicz
30 września P. Nina z Nadleśnictwa Oleszyce przeprowadziła warsztaty w klasach I-III. Tematem przewodnim były owady. Zajęcia rozpoczęła od kilku ważnych informacji na temat owadów, a zwłaszcza owadów miododajnych. Wyjaśniła jak wygląda pszczoła miodna i jakie są gatunki roślin sprzyjających tym owadom, oraz co możemy zrobić dla owadów aby było ich więcej. Pokazała uczniom jakie są różnice między pszczołą miodną, szerszeniem europejskim, trzmielem leśnym i osą pospolitą. Po części teoretycznej rozpoczęły się zajęcia praktyczne czyli wykonanie hoteli dla owadów. Pani Nina przywiozła gotowe już konstrukcje do wykorzystania oraz wypełnienia: trzcinę, szyszki, korę. Uczniowie byli bardzo skupieni, każdy z nich zrobił swój indywidualny hotel dla owadów, który mógł wziąć do domu. Dzięki tym warsztatom uczniowie wiedzą jak ważne są owady w ekosystemie i dlaczego mamy obowiązek im pomagać.
Wyjeżdżając p. Nina zostawiła dla nas zadanie do wykonania na następny dzień, a mianowicie posadzenie drzewek na placu szkolnym.
red. J. Posobkiewicz
Powered by aSc EduPage