• Wakacyjny turniej warcabowy.

          • Zapraszamy dzieci na cykl spotkań poświęconych warcabom oraz ekonomii społecznej, które odbędą się w okresie wakacyjnym w miejscowości Futory. Chcemy pokazać Wam, jak można spędzić czas poza komputerem i jednocześnie rozwijać umysł! Na zakończenie spotkań zorganizujemy turniej warcabowy, w którym będziecie mieli okazje zmierzyć się z innymi uczestnikami. Za udział w spotkaniach oraz turnieju przewidziane są nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy nie znają jeszcze tej gry.

            Aby się zarejestrować lub uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 668116432. Organizatorem spotkania jest Edyta Gancarz. Ilość miejsc ograniczona. Zapraszamy serdecznie!

            Realizacja dzięki: "Projekt Navigator II"

        • Zakończenie roku szkolnego 2022/23.
          • Zakończenie roku szkolnego 2022/23.

          • Po 10 miesiącach wytężonej pracy, 23 czerwca 2023 roku nadszedł  czas na upragniony wypoczynek. O godzinie 08.15 w kościele parafialnym w Futorach nasz katecheta, ks. Tomasz Rybiński odprawił dziękczynną mszę świętą za udany rok szkolny. O godzinie 09.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej  w Futorach odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023.

            Pani dyrektor Edyta Gancarz przywitała uczniów klas I-III, przedszkolaków, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły.   Następnie w podniosłej atmosferze uczniowie klasy III, jako absolwenci tej szkoły pożegnali się ze wszystkimi. Jak przystało na prawdziwe artystki, wykazały się ogromnym kunsztem. Gorące słowa wdzięczności skierowali do nauczycieli, rodziców oraz najmłodszych kolegów, z którymi zatańczyli Belgijkę. Wszystkie osiągnęły najwyższy szczyt. Uczniowie klasy II utwierdzili ich w przekonaniu, że są najlepsze. Skierowali do nich z serca płynące wakacyjne życzenia, a od września powodzenia w nowej szkole. Jeszcze jedna grupa świętowała w tym dniu, to sześciolatki. Po raz ostatni są w oddziale przedszkolnym, a za dwa miesiące to już uczniowie. Podziwialiśmy ich zdolności taneczne. Pięciolatki nie kryli radości, że zajmą ich  miejsce. Pokazali to w bardzo humorystyczny i artystyczny sposób. Najmłodsi także zaprezentowali piosenkę.

            Momentem długo wyczekiwanym przez uczniów było wręczenie przez panią Dyrektor i Wychowawców nagród za wysokie wyniki w nauce, wzorową postawę uczniowską  i sukcesy osiągnięte w konkursach.  Podziękowania skierowane zostały także w stronę rodziców, którzy aktywnie działali na rzecz szkoły. Pani Dyrektor wyraziła również uznanie  nauczycielom za trudną, ale owocna  pracę. Na koniec życzyła wszystkim zdrowych, wesołych i bezpiecznych wakacji, a naszym absolwentom samych szóstek i przyjaznej atmosfery w nowej szkole.

            red. Ewa Dubanik

        • Piknik Rodzinny
          • Piknik Rodzinny

          • "Mamo, Tato! Razem z Wami w świat bezpiecznie wyruszamy.
            Dziękujemy Wam za wszystko, dobrze, że jesteście blisko". 

            20 czerwca był wyjątkowym dniem w naszej szkole, ze względu na odbywający się tego dnia Piknik Rodzinny. Była to okazja do spotkania się oraz wspólnego świętowania Dnia Mamy i Taty. Uroczystość rozpoczęliśmy przemową p. dyrektor Edyty Gancarz, która przywitała gości oraz podziękowała p. burmistrzowi Andrzejowi Gryniewiczowi za budowę nowego placu zabaw oraz zaprosiła wszystkich na wspaniałe przedstawienie. Na scenie wystąpili wszyscy uczniowie i przedszkolaki naszej szkoły, ukazując prawdziwy aktorsko-taneczny popis, który wywołał gromkie brawa publiczności.

            Dzień Rodziny to nie tylko występy, ale też rodzinne, wspólne spędzanie czasu. Po części artystycznej wszyscy zaczęli świętowanie. Na kilka godzin teren szkoły oraz boisko szkolne zamieniły się w plac zabaw ze wspaniałymi atrakcjami, przejażdżką kucykiem, dmuchaną zjeżdżalnią oraz wizytą Ochotniczej Straży Pożarnej w Futorach, która zorganizowała niezapomnianą kąpiel w pianie gaśniczej. Nic dziwnego, że dzieci opuszczały plac szkolny z niechęcią.

            Zabawa i nieustający ruch na świeżym powietrzu zaostrzały apetyt na potrawy przygotowane przez mamy, za co bardzo serdecznie dziękujemy. To było szczególnie miłe, radosne i rodzinne spotkanie.

            red. Joanna Posobkiewicz

        • Dzień Dziecka 5-6 latki
          • Dzień Dziecka 5-6 latki

          • Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni w roku, na który czekają wszystkie dzieci.

            To dzień pełen uśmiechów, zabawy niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń. W naszej grupie 5,6 latków również nie zabrakło atrakcji. Dzięki pomocy rodziców przedszkolaki wybrały się do Szkółki Leśnej w Starym Siole gdzie czekała na dzieci niespodzianka – uczestnictwo w audycji dla Katolickiego Radia Zamość oraz warsztatach przygotowanych przez p. Ninę pracownika Nadleśnictwa w Oleszycach „Hotel dla owadów”. Nie obyło się bez garści wiedzy.

            Dzieci dowiedziały się że, niemal jedna trzecia pokarmów, które spożywamy zależy od zapylaczy, dlatego te owady są tak ważne w życiu całej planety. Zamiast żywotników warto sadzić rośliny miododajne oraz takie, które w różnych porach kwitną. Dzięki czemu zapewnimy owadom stały dostęp do pokarmy. Po krótkim wstępie przedszkolaki zabrały się do pracy, tworząc przepiękne hotele dla owadów, które można zobaczyć na zdjęciach. Pani Nina przygotowała również puzzle, z których dzieci układały nazwy drzew.

            Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem, wręczeniem upominków oraz słodkim poczęstunkiem.

            red. Joanna Posobkiewicz

        • Książka (dla) przedszkolaka - projekt czytelniczy
          • Książka (dla) przedszkolaka - projekt czytelniczy

          • Dzieci z oddziału pzedszkolnego 3-4 latki, brały udział w projekcie czytelniczym - Książka (dla) przedszkolaka.

            Jego głównym celem było promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci z wielką chęcią brały udział w projekcie, z zainteresowaniem słuchały czytanych bajek, wierszy, opowiadań. Odpowiadały na pytnia do przeczytanych tekstów, z zaciekawieniem oglądały ilustracje. Największą popularnością w naszej grupie cieszyły się wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.

            Codziennie po obiedzie według ustalonego planu dnia - czytaliśmy coś innego. Później stworzyliśmy kącik wymiany książek, który stał się obowiązkowym punktem przy którym trzeba się zatrzymać, wychodząc z przedszkola, aby zabrać ze sobą coś nowego. Każdy z wielką chęcią przynosił do przedszkola swoje bajki, wymieniał się z koleżankami i kolegami, czytał, oglądał. Dzięki temu dzieci mogły podzielić się swoimi ulubionymi książeczkami, poznać zainteresowania swoich rówieśników, uczyły się dzielenia z innymi, a przede wszystkim pogłębiały czytelnictwo. Jednogłośnie możemy stwierdzić, że był to naprawdę ciekawy projekt!

            red. Magdalena Kowal

        • Wycieczka do Szkółki Leśnej w Starym Siole
          • Wycieczka do Szkółki Leśnej w Starym Siole

          • 30 maja wszyscy uczniowie klas 1-3, dzieci z oddziałów przedszkolnych: 3-4 latki i 5-6 latki oraz nauczyciele udali się autobusem na Szkółki Leśnej w Starym Siole.

            Tam oprowadziła nas Pani Nina, która jest leśnikiem. Opowiadała o rosnących tam roślinach, pokazywała małe sadzonki, z których kiedyś wyrosną piękne drzewa. Podczas tej ciekawej lekcji dzieci dowiedziały się, że las nie sieje się sam i potrzebuje pomocy człowieka. Miały też okazję sprawdzić swoje wiadomości dotyczące rozpoznawania i nazywania drzew. Spacerując po ścieżce edukacyjnej dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając roślin.

            Nie zabrakło także zabaw dla najmłodszych, układania puzzli, tworzenia magnesów i ścieżki sensorycznej. Na koniec wszyscy zjedli pyszną, pieczoną kiełbaskę. Wycieczka choć niedaleka - była naprawdę udana, a dla najmłodszych dużym przeżyciem była także sama jazda dużym autobsem!

            red. Magdalena Kowal

             

        • Indywidualne Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Warcabach 100-polowych
          • Indywidualne Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Warcabach 100-polowych

          • 10 maja 2023 r.  w ramach projektu „Podkarpacki Festiwal Warcabowy”, w Horyńcu-Zdroju odbyły się I Indywidualne Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Szkół Podstawowych w Warcabach 100-polowych. W zawodach startowało 67 zawodników. Nasza szkołę godnie reprezentowały Uczennice:

            1. Gancarz Marika – zajęła I miejsce
            2. Kuszaj Milena- IV miejsce
            3. Władyka Malwina- VI miejsce

            Gratulujemy naszej Mistrzyni Marice, a Milence i Malwince  wysokich wyników. Nasza szkoła jest dumna  z osiągnięć naszych Uczennic. Życzymy Im wielu sukcesów w dalszych, umysłowych zmaganiach.

            red. E. Dubanik

        • Majowe świeta.
          • Majowe świeta.

          • Pierwsze dni maja, to ważne święta dla wszystkich Polaków.

            1 maja - Święto Pracy, obchodzone na całym świecie, oraz   rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

            2 maja to Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, obchodzone od 2004 roku.

            Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone na pamiątkę uchwalenia Konstytucji w 1791 roku.

            O tych szczególnych dniach pamiętała cała nasza Społeczność  Uczniowska.

            4 maja  grupa 3-4 latków oraz 5-6 latków zaprezentowały wierszyki i piosenki patriotyczne. W postawie na baczność odśpiewały  hymn narodowy. Uczniowie klasy I  w swoim przedstawieniu wyrazili  szacunek i miłość do Ojczyzny.  Drugo i trzecioklasiści ukazali  najmłodszym kolegom historyczne tło tych ważnych majowych wydarzeń. Recytacją, śpiewem oddali  hołd  minionym   pokoleniom , które walczyły o niepodległą Polskę. Na zakończenie  zaprezentowali taniec z flagą.

             Właśnie w takich chwilach czujemy się dumni z naszego kraju i jego pięknej historii. Niech to uczucie w naszych sercach pozostanie na zawsze.

            Red. E. Dubanik

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • Posprzątajmy Polskę,
            wszędzie, wzdłuż i wszerz,
            z tych wczorajszych śmieci,
            z tych jutrzejszych też.

            22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest promowanie ekologicznych postaw. W naszej szkole, to ważne  święto obchodziliśmy 21kwietnia. Pani E. Dubanik z uczniami klas II-III i p. Edyta Matyaszek z Pierwszakami  zaprezentowały przedstawienia pt. „Ratujmy naszą matkę Ziemię”. Przygotowana scenografia, kostiumy i wzorowa gra najmłodszych aktorów, pokazała w jakim stanie znajduje się nasza planeta. Na zakończenie spektaklu zaproszono przedszkolaki, by  pomogły sprzątać porozrzucane odpady, segregując je do odpowiednich koszy. Po takiej lekcji wszyscy postanowili posprzątać najbliższe otoczenie szkoły, dołączając tym samym do ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski.

            Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet wyrzucanie pojedynczych śmieci przyczynia się do zanieczyszczania naszej planety. Mamy nadzieję, że  taki dzień jak ten, zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.

            red. E. Dubanik

        • ,,Calineczka” w wykonaniu aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.
          • ,,Calineczka” w wykonaniu aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.

          • 20 kwietnia  przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl teatralny pt. ,,Calineczka”. Przedstawienie odbyło się w Miejskim Domu Kultury      w Lubaczowie.  Zaprezentowali je aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.

            Atrakcyjne widowisko słowno- muzyczne opowiadało o przygodach malutkiej dziewczynki Calineczki. Aktorzy wspaniale oddali charakter postaci w które się wcielali. Piękna scenografia, barwne  stroje,  ciekawe teksty aktorów przeplatane były wesołymi, rytmicznymi piosenkami i tańcem. Baśń dostarczyła młodym widzom  nie tylko rozrywki, ale miała także duże walory wychowawcze. Uczyła akceptacji, wytrwałości w dążeniu do celu i wiary w to, że  jeżeli udzielimy komuś pomocy, to na pewno ktoś nam się odwzajemni.

            red. E. Dubanik

        • X Gminny Konkurs Recytatorski "W parach z podziałem na role"
          • X Gminny Konkurs Recytatorski "W parach z podziałem na role"

          • Konkurs recytatorski ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci, doskonalenie wyrazistej mowy, prawidłowego interpretowania utworu, rozwijanie pamięci, zasobu słownictwa, kształcenie odwagi i śmiałości.

            3 kwietnia 2023 roku nasi uczniowie wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim "W parach z podziałem na role”. Wszyscy uczestnicy wykazali się talentem recytatorskim i dobrym przygotowaniem.

            Nasza szkołę godnie reprezentowali:  

            • z klasy III- Milena Kuszaj i Milena Matyaszek

            Uczennice przygotowane przez p. Ewę Dubanik, przedstawiły interpretacje utworu Oscara Kolberga „Piosenka o wilku i kózce”-  zajęły II miejsce

            • z klasy II- Lena Gacek i Malwina Władyka,

            Pod opieką p.  Ewy Dubanik, recytowały wiersz Stanisława Jachowicza „Chory kotek” . Otrzymały dyplom za udział

            • z klasy I- Dawid Zając i Szymon Wójtowicz

            Przygotowani przez p. Edytę Matyaszek , zaprezentowali utwór Marii Konopnickiej  „Stefek Burczymucha” .

            Za interpretację tekstu otrzymali wyróżnienie.

             

            Jesteśmy dumni z naszych recytatorów, gratulujemy zwycięzcom. Wszystkim życzymy dużo radości w obcowaniu z literaturą.

            red. Ewa Dubanik

        • Palma wielkanocna
          • Palma wielkanocna

          • Palma wielkanocna nawiązuje do tradycji i religii. W Polsce wykonuje się ją najczęściej z gałązek wierzbowych,  bukszpanu,  ziół, kwiatów suszonych i sztucznych.  Ma być kolorowa. Ma też dawać nadzieję, która rodzi się wiosną, jak przyroda budzi się do życia.

            Nauczyciele z naszej szkoły popularyzują oraz kultywują tradycje i zwyczaje,  związane z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą.  Rozbudzają  inwencję twórczą oraz kreatywność uczniów.

            Palmy- przedszkolaków 5 -6 latków , oraz uczniów kas I-III , reprezentowały naszą szkołę w "Gminnym  konkursie na najładniejszą palmę wielkanocną" (28.03.2023.).

            Wyróżnienie otrzymała grupa przedszkolaków 5 i 6 latków, pod opieką p. Joanny Posobkiewicz. Gratulujemy  naszym przedszkolakom .

            Uczniowie klas  I-III  pod kierunkiem p. Edyty Matyaszek i  E. Dubanik,  wykonali każdy dla siebie małą  palemkę. Przyozdobili je kwiatami z bibuły i krepy. W niedzielę 2 kwietnia poświęcą ją w kościele.

            Święcenie palmy wielkanocnej to piękna tradycja, według której palmy chronią domowników przed nieszczęściem.

            red. E. Dubanik

             

        • Żegnaj Zimo, witaj Wiosno!
          • Żegnaj Zimo, witaj Wiosno!

          •                                                                        

             

            „Już kwiaty za nią spieszą, Już trawy przed nią rosną I szumią:

            Witaj wiosno! Leci pliszka spod kamyczka: - Jak się macie dzieci!

            Już przybyła wiosna miła, już słoneczko świeci!...”

            Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia po długim, zimowym śnie.  21 marca 2023 pożegnaliśmy zimę. Uczniowie klas I-III wykonali  „MARZANNY”, wykazując się  kreatywnością  i zapałem. Każdy Przedszkolak  przyozdobił ubranie  elementami symbolizującym nową porę roku. Tak zorganizowana cała nasza Społeczność,  ruszyła na pierwszy, wiosenny spacer. Podziwialiśmy uroki natury, oddychając głęboko rześkim powietrzem. Naszą wędrówkę zakończyliśmy na terenie szkoły. Spaliliśmy  „Marzannę. Cieszyliśmy się  nową porą roku. Odgadywaliśmy zagadki, utrwalaliśmy swoją wiedzę o przyrodzie, śpiewaliśmy piosenki.

            Cieszymy się, że wiosna zawitała  już do nas i mamy nadzieję na coraz cieplejsze, słoneczne dni!

                        red. E. Dubanik

             

        • II Powiatow  Przegląd   Teatrów Zuchowych „Witajcie w naszej bajce...".
          • II Powiatow Przegląd Teatrów Zuchowych „Witajcie w naszej bajce...".

          • Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne przynosi wiele korzyści, rozwija zdolności myślenia i mowy, a także twórczej wyobraźni i fantazji. Uczy dzieci samokontroli i współdziałania. Pozwala  pogłębić swoje doświadczenia, dostrzec własne umiejętności i możliwości oraz zwiększa poczucie własnej wartości.

            25 lutego 2023 r. w Domu Kultury w Lisich Jamach  uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w II Powiatowym  Przeglądzie   Teatrów Zuchowych „Witajcie w naszej bajce...". Swoje umiejętności artystyczne zaprezentowało 15 gromad . Wszystkie  występy były na wysokim poziomie artystycznym.  

            Drużynowa Edyta Matyaszek  z naszą 16 Gromadą Zuchową “Leśne Skrzaty”  przygotowała bajkę o „Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”. Podziwialiśmy ich grę aktorską: w roli narratora- Milenę K., Śnieżki-Milenę M. , złej Królowej- Marikę G., Królewicza- Kingę L., Leśniczego- Bartka P., Krasnoludków: Dawida Z., Nadię J, Maję Ż., Lenkę G., Oliwię M.,  Nikolę Sz. Publiczności podobało się nasze przedstawienie  i bogata scenografia.

             Wszystkim artystom gratulujemy zdolności aktorskich  i zachęcamy do rozwijania swoich talentów.

             Naszym „Leśnym Skrzatom” i p. Edycie Matyaszek dziękujemy za promowanie naszej szkoły w powiecie lubaczowskim

            red. E. Dubanik